Free Trial

PracticeFirst Premium Content

Band Methods

TEX Technical Method Books for Band

Author: Dennis E. Meyer

Publisher: Dennis E. Meyer Music

$199 per year

Premier Performance, Book 1

Author: Ed Sueta

Publisher: Ed Sueta Music Publications, Inc.

$199 per year

Sound Fundamentals Band Method

Author: Tom Tucker

Publisher: PDF Band Music

$126 per year

Jazz Ensemble Methods

Standard of Excellence Jazz Ensemble Method

Authors: Dean Sorenson & Bruce Pearson

Publisher: Neil A. Kjos Music Company

$129 per year

First Place for Jazz

Authors: Dean Sorenson

Publisher: Neil A. Kjos Music Company

$129 per year

String Methods

TEX Technical Method Books for Orchestra

Author: Dennis E. Meyer

Publisher: Dennis E. Meyer Music

$199 per year

Choral Methods

S-Cubed Sight Singing Program

Author: Dale Duncan

Publisher: Music in the Middle with Mr. D

$349, then $149 per year for continued access to the practice app, automated reporting, and grade book features.

Guitar Methods

Complete Method for Modern Guitarists

Author: Michael Durig

Publisher: Durig Music Services

$149 per year

Ukulele Methods

Ukulele from the Beginning

Author: Tim Fulston

Publisher: Music Sales

$19.95 per year

Piano Methods

Learning to Play Piano, Book 1

Author: Denes Agay

Publisher: Hal Leonard

$49 per year

Learning to Play Piano, Book 2

Author: Denes Agay

Publisher: Hal Leonard

$49 per year

Recorder Methods

Recorder from the Beginning, Book 1

Author: John Pitts

Publisher: Hal Leonard

$19.95 per year

Recorder from the Beginning, Book 2

Author: John Pitts

Publisher: Hal Leonard

$19.95 per year

Assessments

You Won't Miss a Beat Assessments

Band Assessments (Grades 6-12) - $199 per year

Choral & Vocal Assessments (Grades 6-12) - $199 per year

Rhythmic Assessments (Grades 4-12) - $199 per year

Elementary Assessments (Grades K-5) - $199 per year

Concert Band Repertoire

MusicFirst is able to provide discounted pricing on Premium scores.

Please contact your Education Manager for a detailed quote.

 

Hal Leonard

Across the Halfpipe (3rd Movement from "Minnesota Portraits") grade 5 - Samuel R. Hazo

Adirondack Festival Overture grade 4 - Stephen Bulla 

African Noel grade 1.5 - Johnnie Vinson

African Portrait grade 1 - James Curnow 

African Sketches grade 2 - James Curnow 

Allegretto (from Symphony No. 7) grade 2-2.5 - Beethoven/arr. Longfield

Alleluia grade 5 - Samuel R. Hazo 

Along an English Countryside grade 5 - Richard L. Saucedo 

Alpine Adventure grade 2 - Michael Oare 

Amazing Grace grade .5-1 - Arr. Paul Lavender 

American Barndance grade 4 - Richard Saucedo 

American Fanfare, An grade 4 - Rick Kirby 

American Folk Rhapsody No. 2 grade 3-4 - Clare Grundman 

American Spirit grade 1 - John Higgins 

American Tribute grade 2 - Arr. John Moss 

Ancient Voices grade 1.5 - Michael Sweeney

And Hold in Memory... grade 3 - Johnnie Vinson

Android Attack grade 1 - Michael Oare 

Angels Rock grade 1 - Timothy Johnson 

Antares (Overture for Band) grade 3 - Richard Saucedo

Anthem for Winds and Percussion grade 3 - Claude T. Smith 

Appalachian Air (Based on "My Shepherd Will Supply My Need") grade 2 - Arr. Michael Brown

Appalachian Dances grade 4 - James Curnow 

Appalachian Suite grade 1.5 - Arr. Paul Murtha 

Aquia Landing (Gateway to Freedom March) grade 1.5 - Paul Murtha 

Arabesque grade 5 - Samuel R. Hazo 

Arch of Triumph (French March)  grade 2 - Johnnie Vinson 

Arctic Fire (from "Portraits of the North") grade 4 - Robert Buckley 

Arrows grade 3 - Samuel R. Hazo 

As Tears Fall on Dawn's New Light grade 2 - Richard L. Saucedo

Ascend (Movement III of "Georgian Suite") grade 3 - Samuel R. Hazo

Asian Folk Rhapsody grade 2 - Richard Saucedo

Auld Lang Syne grade .5-1 - Arr. Michael Sweeney

Autumn on White Lake grade 4 - Samuel R. Hazo 

Aztalan (City of Mystery) grade 1.5 - Michael Sweeney 

Aztec Fire grade 2 - Jay Bocook 

Ballad and Dance grade 3 - Johnnie Vinson 

Band on Parade grade .5 - Michael Sweeney

Bandroom Boogie grade .5 - Michael Sweeney

Barnyard Bagatelle grade 1 - Mike Hannickel 

Barrier Reef grade 2 - John Higgins 

Battle Cry of Freedom, The grade 3 - Arr. Jay Bocook 

Battle Hymn of the Republic grade .5-1 - Arr. Michael Sweeney 

Beethoven's Ninth grade .5 - Ludwig van Beethoven, Arr. Paul Lavender

Benediction grade 3 - John Stevens 

Beyond the Horizon grade 3 - Arr. Ted Rickets

Beyond the Seven Hills grade 3 - Michael Sweeney 

Bist Du Bei Mir grade 2 - Arr. Jacob de Haan

Black Diamond grade 2 - Robert Longfield

Black Forest Overture grade 2 - Michael Sweeney

Black Wolf Run grade 2 - John Higgins 

Blue Alien Accumulation grade 3 - Timothy Broege

Blue and Green Music grade 3 - Samuel R. Hazo 

Bobbleheads! grade 1.5 - Richard L. Saucedo

Bonaparte grade 5 - Otto M. Schwarz

Boy's Dream, A grade 5 - Jay Bocook 

Brahms Finale (from Symphony No. 1) grade 3 - Jay Bocook 

Brandenburg Gate, The grade 2 - Johnnie Vinson

Brick Street Encounter grade 3 - Richard L. Saucedo 

Bridge of the Gods grade 5 - James Curnow 

British Masters Suite grade 2 - Arr. John Moss 

Broadway! grade 2.5 - Johnnie Vinson

The Buccaneers grade 2 - James Curnow 

Buckingham March grade 2  - John Moss

Callisto grade .5 - Timothy Johnson 

Cambrian Explosion grade 5 - Richard L. Saucedo 

Camden Crossing (Fanfare and March) grade .5 - Michael Oare 

Canticle of Celebration grade 3 - Timothy Johnson

Canticles of the Creatures grade 4 - James Curnow 

Canticum grade 2 - James Curnow 

Canzona (Percussion Section Feature) grade 1.5 - James Curnow 

Carnaval - Michael Sweeney

Carnival of the Animals grade 2.5 - Camille Saint-Saëns, Arr. James Curnow

Carnival of the Animals grade 4 - Camille Saint-Saëns, Arr. Jay Bocook

The Carnival of Venice grade 3  - Julius Benedict, Arr. Johnnie Vinson, Jean-Baptiste Arban

Carol of the Night grade 3-4 - Richard L. Saucedo

Cassini's Rings grade 1.5 - Michael Oare

Cathedral Grove grade 3 - Robert Buckley

Cayuga Lake Overture grade 1.5 - Michael Sweeney

Celtic Air and Dance grade 1.5 - Michael Sweeney 

Celtic Air and Dance No. 2 grade 1.5 - Michael Sweeney

Celtic Air and Dance No. 3 grade 1.5 - Michael Sweeney 

Celtic Air and March (Songs of Irish Rebellion) grade 1.5 - Michael Sweeney 

Challenger Point grade 1.5 - Timothy Johnson 

Chant Funéraire grade 5 - Gabriel Fauré, Arr. Myron Moss 

Chinese Folk Fantasy grade 2 - James Curnow 

Chorale and Presto grade 3 - Richard Saucedo

Chorale Prelude: All Things Bright and Beautiful - Claude T. Smith 

Chorus Angelorum grade 3.5 - Samuel R. Hazo

Christmas Bells grade 1.5 - Arr. Timothy Johnson

The Christmas Clock grade 1.5 - Timothy Johnson

Christmas Elves in Santa's Workshop grade .5 - Mike Hannickel

Christmas Español grade 1.5 - James Curnow 

Christmas Troika grade 3 - James Curnow

Civil War Echoes grade 1.5 - Arr. Robert Longfield 

Clari-Go-Round grade 1 - Mike Hannickel 

Clarinet Hoedown grade 2 - John Moss

Clash of the Ironclads grade 2.5 - James L. Hosay 

Classical Overture grade 3 - Franz Schubert, Arr. Robert van Beringen

Coldwater Crossing grade 1.5 - Michael Sweeney 

Colonel Bogey March - Kenneth J. Alford, Arr. Eric Osterling

Concerto for Crash Cymbals grade 5 - Mike Hannickel 

Confluence (Allegheny Lament & Dance of the Monongahela) grade 4 - Richard L. Saucedo 

Continuum grade 4 - Robert Buckley 

Cool Blues grade .5-1 - Michael Sweeney

Cossack Dance grade 1.5 - James Curnow

Crosscurrent grade 1.5 - Robert Longfield

Crossings in Time grade 2 - Michael Sweeney

The Crown of Castile grade 2.5  - Johnnie Vinson

Cyclone grade 2 - Michael Oare

Dances of Innocence grade 3 - Jan Van Der Roost

Dance of the Spirits grade 2.5 - Michael Sweeney

Dance of the Tumblers (from The Snow Maiden) grade 1.5 - Nikolai Rimsky-Korsakov, Arr. James Curnow 

Danny Boy grade 3 - Arr. Samuel R. Hazo 

Dansbury Run grade 1.5 - Michael Sweeney

Danses de Fantaisie grade 4 - Jan de Haan

Day-O (The Banana Boat Song) grade 5-1 - Irving Burgie, William Attaway, Arr. Michael Sweeney

Deep River grade 2 - Arr. John Moss 

Dialogues (for Winds and Percussion) grade 3 - Michael Sweeney

Diamond Fanfare grade 4 - Samuel R. Hazo

Dies Irae (from Verdi's Requiem) grade 4-6 - Verdi, Arr. Jay Bocook

Ding, Dong, Merrily On High grade 1.5 - Arr. James Curnow

Distant Journey grade .5 - Paul Lavender

Distant Thunder of the Sacred Forest grade 2 - Michael Sweeney 

Down by the Riverside grade .5-1 - Michael Sweeney

Dragonfire grade .5 - Paul Lavender

Dreamsong grade 2 - Richard Saucedo 

Drums of the Saamis grade 3.5 - Samuel R. Hazo 

Due North grade 2.5 - Michael Sweeney

Earth and Sky grade 3 - Michael Sweeney 

Earthdance grade 3 - Michael Sweeney

Echoes of the Hollow Square (Suite of Shaped Note Tunes for Band) grade 4 - Johnnie Vinson 

Elsa's Procession to the Cathedral grade 3 - Richard Wagner, Arr. Jay Bocook

Elves' Dance (from The Nutcracker) grade 2 - Tchaikovsky, Arr. Paul Lavender 

Emerald Awakening grade 3 - Michael Sweeney

Enchanted Spaces grade 4 - Samuel R. Hazo 

Endeavor grade .5 - Timothy Johnson

Excerpts from The Firebird grade 3 - Igor Stravinsky, Arr. Jay Bocook 

Fanfare Americana grade 1.5 - James L. Hosay 

Fanfare and Call to the Post (First Movement of "Homage to Barbaro") grade 4 - Richard L. Saucedo 

Fanfare and Evocation grade 3 - John Moss 

Fanfare and Hymn: A Mighty Fortress grade 3 - Jay Bocook

Fanfare and Hymn of Brotherhood grade 4 - Jay Bocook

Fanfare and March grade .5 - Michael Sweeney

Fanfare for a Celebration grade 2 - Robert Longfield

Fantasia on a Theme by Thomas Tallis grade 3 - Ralph Vaughan Williams, Arr. Jay Bocook

Fantasy on a French Carol grade 2 - Arr. John Moss

Fantasy on the Huron Carol  grade 3 - Arr. Robert Buckley

Fantasy Sketches  grade 4 - Johnnie Vinson 

Farandole (from L'Arlesienne) grade 4 - Jay Bocook 

Festival Fanfare for Christmas  grade 5 - John Wasson 

Finale from Symphony No. 5 grade 3 - Pyotr Il'yich Tchaikovsky, Arr. James Curnow 

Firebird Suite - Finale grade 2 - Igor Stravinsky, Arr. John Moss

Fire Dance grade 2 - Douglas Akey 

Fives Prevail, The  grade 3 - Richard L. Saucedo 

Flash in the Pan! grade 2.5 - Richard L. Saucedo 

Flashpoint grade 4 - John Moss 

Forever Holding Close the Memories grade 3 - Richard L. Saucedo

The Forge of Vulcan  grade 2 - Michael Sweeney 

For Liberty and Unity grade 2 - Timothy Johnson

Fortress Variations grade 4 - Tim Waters

Forward March! grade 1 - Paul Murtha

Four Breton Dances grade 2 - Timothy Broege

Freaky Fantasy grade 1.5 - Mike Hannickel

Freedom's Song grade 1 - James Curnow

The Free Lance March  grade 4 - John Philip Sousa, Arr. Jay Bocook 

French Caroler's Dance grade 2 - Arr. Stephen Bulla

From Every Mountainside (A Salute to America) grade 1.5 - Michael Oare 

Front and Center! grade 1.5 - Paul Murtha 

Full Tilt grade 5 - Richard L. Saucedo

Funky, Rockin' Choo Choo grade 1.5 - Richard L. Saucedo 

Gaelic Dances grade 2 - John Moss 

The Gales of November grade 3 - James L. Hosay 

Gallant March grade .5 - Michael Sweeney

Gap Creek grade 2 - Jay Bocook 

Gates of Orion grade 1.5 - Michael Sweeney

Gateway March grade 1.5 - Eric Osterling 

Gathering in the Glen grade 1 - Michael Sweeney

Genesis grade 3 - James Curnow 

Geneva grade 3 - Timothy Broege

Girl with the Flaxen Hair, The (La fille aux cheveux de lin) grade 4 - Claude Debussy, Arr. John Moss 

A Glorious Day grade 4-5 - Albert Roussel, Arr. Mark Fonder 

...Go grade 5 - Samuel R. Hazo 

Gothic Legend grade 2 - James L. Hosay

Grand Angelic March (Based on "Angels from the Realms of Glory") grade 4 - Arr. Robert Longfield, Eric Robertson 

Grand Ledge Overture grade 3 - John Moss 

Grasshopper Dance grade 1.5 - Richard L. Saucedo 

Greensleeves - Arr. Michael Sweeney

Groovee! grade 2 - Richard L. Saucedo

Guardians of Liberty grade 1.5 - Paul Murtha

Half Moon on the Hudson grade 3 - Michael Sweeney

Hark! The Herald Tubas Sing grade 2 - Arr. Michael Sweeney

Hennepin County Dawn (1st Movement from "Minnesota Portraits") grade 4 - Samuel R. Hazo 

Heroic Fanfare and March grade 5 - Mike Hannickel 

He's Gone Away grade 4 - Rick Kirby 

The Hexagon grade 4 - John Fannin 

High Adventure grade .5 - Paul Lavender

High Water Mark grade 2 - Michael Sweeney 

Highland Legend grade 2 - John Moss 

Homework Blues grade .5 - Paul Lavender 

Horkstow Grange grade 2 - Percy Aldridge Grainger, Arr. Michael Sweeney 

The Hounds of Spring grade 3 - Alfred Reed, Arr. Robert Longfield 

Ice Breaker grade 2.5 - James L. Hosay

Iditarod (Third Movement of "Portraits of the North") grade 4 - Robert Buckley 

Illuminations grade 3 - Jay Bocook 

Incandescence grade 2.5 - Richard L. Saucedo 

In Flight grade 4 - Samuel R. Hazo 

In Perfect Silence, I Often Gaze at the New Stars grade 4 - Richard L. Saucedo 

Into the Clouds! grade 2 - Richard L. Saucedo

Into the Light grade 4-5 - Jay Bocook

The Invincible Eagle grade 3 - John Philip Sousa, Arr. Jay Bocook

A Jazzy Christmas grade 3  - Arr. Johnnie Vinson 

Jefferson Forest Sketches grade 2.5 - Michael Oare 

Jesu, Joy of Man's Desiring grade 2- J.S. Bach, Arr. Samuel R. Hazo

Jingleosity grade 5 - James Curnow

Jingle Ye Merry Gentlemen grade 1 - James Curnow

Journey grade 5 - James Curnow 

Jubilate! (Waldkircha in Musica) grade 4 - Jacob de Haan

Jubilatéo (Fanfare and Allegro) grade 5 - Samuel R. Hazo 

Just a Closer Walk with Thee grade 2 - Arr. Johnnie Vinson 

Kinesis grade 3 - Michael Sweeney 

Klezmer Dances grade 3 - Stephen Bulla

Knights of Destiny grade 2-3 - Michael Sweeney 

Labyrinth grade 3 - William Himes

Last Full Measure (A Gettysburg Remembrance) grade 2.5 - Michael Sweeney 

Legend of Devil's Lake grade 2.5 - Michael Sweeney

Legends in the Mist grade 3 - Michael Sweeney 

Little Red in the Hood grade 1 - Michael Sweeney 

Long Eagle March grade 1 - John Edmondson 

Lullaby for Christmas grade 2.5 - James Curnow 

Måndalen Landscapes grade 2.5 - Philip Sparke 

March from Symphony No. 2 grade 2 - Tchaikovsky, Arr. Robert Longfield 

Marching Song grade 2 - Gustav Holst, Arr. John Moss

March of the Hyperion Robots grade 1.5 - Richard L. Saucedo

Mars (from The Planets) grade 2 - Gustav Holst, Arr. Johnnie Vinson

Mars (from The Planets) grade 3 - Gustav Holst, Arr. Jay Bocook

Music from Carmen grade 2 - Georges Bizet, Arr. Richard Saucedo 

The Mystic Trumpeter grade 4- James Curnow

Nearer, My God, to Thee grade 2 - Lowell Mason, Arr. Michael Brown 

Nettleton grade 3 - Johnnie Vinson 

Night on Bald Mountain grade 1.5 - Modest Mussorgsky, Arr. Michael Sweeney 

Nimrod (from Enigma Variations) grade 2-3 - Edward Elgar, Arr. Jay Bocook

The North Face grade 3 - Jay Bocook 

Ode to Greensleeves grade 3 - Richard Saucedo 

Of Barges and Boats grade 3 - Arr. Stephen Bulla 

Of Gale Force Winds grade 3 - Richard L. Saucedo 

Oh, Freedom grade 1 - Arr. Paul Lavender

O Mio Babbino Caro grade 2 - Giacomo Puccini, Arr. Johnnie Vinson 

O Nata Lux grade 4 - Guy Forbes, Arr. Preston Hazzard 

On the Edge of Tomorrow grade 2 - Michael Sweeney 

On the Wings of Swallows grade 3 - Michael Sweeney 

Orion grade 2.5 - Arr. Jan Van der Roost 

Our Kingsland Spring (Movement I of "Georgian Suite") grade 2 - Samuel R. Hazo 

Our Yesterdays Lengthen Like Shadows grade 3 - Samuel R. Hazo

Overture on a Shaker Tune grade 2 - John Higgins 

Pachelbel's Christmas grade 1.5 - Arr. Larry Moore

Particles grade 2.5 - Michael Sweeney

Pathways grade 2.5 - Michael Oare 

Pictures at an Exhibition grade 2-3 - Modest Mussorgsky, Arr. Michael Sweeney 

Pomp and Circumstance grade 1 - Edward Elgar, Arr. Michael Sweeney 

A Prehistoric Suite grade 1.5 - Paul Jennings 

Primary Colors grade 2.5 - James Curnow 

Propulsion grade 3 - Robert Buckley

Puszta - Jan Van der Roost

The Quest  grade 2.5 - William Himes

Rattlesnake!  grade 5-1 - Paul Lavender 

Regenesis (Song of the Planet)  grade 3 - John Higgins 

Renaissance Festival  grade 1.5 - Tielman Susato, Arr. James Curnow

Rhythm Danse  grade 3 - Richard L. Saucedo

Ritual Fire Dance  grade 3 - Manuel De Falla, Arr. Jay Bocook

Rocky Mountain Rendezvous grade 2 - James Curnow 

Roman Juggernaut grade 5 - James Curnow

Royal Fireworks Music grade 1 - George Friedrich Handel, Arr. Michael Sweeney

Russian Folk Song Suite grade 2 - John Moss

Sacred Harp grade 5 - Jay Bocook

Salvation is Created grade 2 - Pavel Chesnokov, Arr. Michael Brown

Sawdust City Celebration grade 4 - Michael Sweeney 

Scenes of Russia grade 2 - Johan Nijs

Seconds Out grade 2 - Samuel R. Hazo

Shenandoah grade .5-1 - Arr. Michael Sweeney

Shooting Stars grade 5 - Richard L. Saucedo 

Sing a Song of Christmas grade 1 - Arr. James Curnow

The Singing River grade 1.5 - Johnnie Vinson

Sky Dance grade 3 - Richard L. Saucedo 

Sneak Attack! grade 3 - Richard L. Saucedo 

Song for Hope grade 3 - Michael Sweeney

Songs of Africa grade 1.5 - Arr. Johnnie Vinson

Southern Folk Rhapsody grade 2 - Michael Sweeney 

Spirit of the Falcon grade 3 - Richard L. Saucedo

Stardance grade 4 - Michael Sweeney 

St. Florian Choral grade 2.5 - Thomas Doss 

Stratford March grade 1 - John Higgins

Suite Francaise grade 3 - Darius Milhaud, Arr. John Higgins 

Suo Gân grade 1 - Arr. John Higgins 

Symphonic Fanfare grade 4 - Franco Cesarini 

Terminal Velocity grade 2 - Michael Oare

Themes from 1812 Overture grade 2 - Pyotr Il'yich Tchaikovsky, Arr. Johnnie Vinson 

Themes from First Suite in E flat grade 1.5 - Gustav Holst, Arr. Michael Sweeney

A Thousand Heroes grade 3 - James Curnow 

Three Colonial Moments grade 3 - Rick Kirby

The Thunderer grade 3 - John Philip Sousa, Arr. Jay Bocook

To the Ends of the Earth grade 2.5 - Timothy Johnson

Träumerei (Reverie) grade 3 - Robert Schumann, Arr. Henk Hogestein

Troy! grade 2 - Michael Sweeney 

Turbo Rock grade .5 - Michael Sweeney 

Two Celtic Folksongs grade 2 - Arr. Paul Lavender

Ukrainian Bell Carol grade 3 - Richard L. Saucedo 

Variants on an Irish Folk Tune grade 3 - Timothy Johnson

Village Sketches grade 3 - Jacob de Haan

Voices of the Sky grade 3 - Samuel R. Hazo 

Wade in the Water grade .5-1 - Arr. Michael Sweeney

Washington Post March grade 3 - John Philip Sousa, Arr. Jay Bocook 

Wedding March grade 4 - Jan Van de Roost 

Where Never Lark or Eagle Flew grade 4-6 - James Curnow 

Whirlwind(s) grade 5 - Richard L. Saucedo

Wilderness Scenes (from the Journal of Discovery) grade 3 - Michael Sweeney 

Windsprints grade 5 - Richard L. Saucedo

Wondrous Star grade 3 - Arr. Timothy Curnow

 

Neil A. Kjos Music Company UIL PML Concert Band Package - $199 per year

Includes the following titles:

Grade 1

  • Amazing Grace - John Edmondson
  • All the Pretty Little Horses - Anne McGinty
  • Chorale and Variation - J.S. Bach, Arr. Anne McGinty
  • Folk Trilogy - Béla Bartók, Arr. Anne McGinty
  • Chorale Prelude - Anne McGinty
  • Madrigal for Band - Anne McGinty
  • Three Gymnopédies - Erik Satie, Arr. Anne McGinty
  • Court Festival - Bruce Pearson
  • Ming Court - Donald Pitter
  • Wolseys Wilde - William Byrd, Arr. Anne McGinty
  • Chippewa Lullaby - Anon., Arr. Anne McGinty
  • Fortis - Gary Gazlay
  • Kingstree Overture - Anne McGinty
  • Majestica - Gary Gazlay
  • Exhortation - Gary Gazlay
  • City at Dusk - Ryan Nowlin

Grade 2

  • A Susato Prelude - Douglas Akey
  • Tricycle - Andrew Boysen, Jr.
  • Barbarossa - William Himes
  • Three Chinese Miniatures - Robert Jager
  • The Red Balloon - Anne McGinty
  • The Wexford Carol - Anne McGinty
  • Ariodante Suite - George Frideric Handel, Arr. Chuck Elledge
  • Portsmouth Reflections - Michael Oare
  • Greenbrier Legacy - Michael Oare
  • Let All Mortal Flesh Keep Silence - Arr. Doug Denisen
  • A Song of Hope - Jack Stamp

Grade 3

  • I Am - Andrew Boysen
  • Simple Song - Andrew Boysen
  • Colonial Airs and Dances - Robert Jager
  • Meditation (from Thaïs) - Jules Massenet, Arr. Harding
  • Polly Oliver - Thomas Root
  • Prelude to Act I (from La Traviata) - Giuseppe Verdi, Arr. Leonard Falcone

Grade 4

  • Salvation is Created - Pavel Tschesnokoff, Arr. Bruce Houseknecht
  • Colonial Airs and Dances - Robert Jager
  • Argentum - Mahr
  • Chorale and Shaker Dance - John Zdechlik
  • Poem - Scott Boerma
  • Ricercare - Jack Stamp
  • Bandancing - Jack Stamp
  • Symphonic Prelude - Mark Camphouse
  • Scenes from Terezin - Jack Stamp
  • Prelude, Processional, and Postlude - Mark Camphouse

Grade 5

  • Tancredi Overture - Gioachino Rossini, Arr. Leonard Falcone
  • Watchman, Tell Us of the Night - Mark Camphouse
  • Danse Slave - Emmanuel Chabrier, Arr. Lawrence Odom
  • Carnival Overture - Antonín Dvořák, Arr. Leigh Steiger
  • Pacific Celebration Suite - Roger Nixon
  • Overture (from Drum Major's Daughter) - Jacques Offenbach, Arr. Lawrence Odom
  • La Belle Héléne (Overture) - Jacques Offenbach, Arr. Lawrence Odom
  • Dance of the Tumblers - Nikolai Rimsky-Korsakov, Arr. Terry Vosbein
  • Danse Bacchanale - Camille Saint-Saëns, Arr. Leigh Steiger
  • Variations on a Bach Chorale - Jack Stamp
  • Partita - Robert Linn
  • Cannon, Fugato, and Hymn - Mark Camphouse
  • Monterey Holidays - Roger Nixon
  • Bandancing - Jack Stamp
  • A Dakota Rhapsody - Mark Camphouse

String Orchestra Repertoire

MusicFirst is able to provide discounted pricing on Premium scores. Please contact your Education Manager for a detailed quote.

Abduction from the Seraglio, The (Overture) - W.A. Mozart, Arr. Jamin Hoffman (Hal Leonard) 

Adventure on the High Seas - Gruneisen (Kendor) 

Aeolian Rock - Frizzi  (Kendor)  

African Blessing (Bwana Awabariki) - Monday  (Kendor)

Airplane - Hopkins (Kendor) 

Allegretto from Symphony No. 7 - Ludwig van Beethoven, Arr. Robert Longfield  (Hal Leonard) 

All Through the Night - Welsh Folk Song, Arr. Keith Christopher 

Andante for Strings - John Cacavas  

Andante from Symphony No. 6 ("Pathetique") - Pyotr Il'yich Tchaikovsky, Arr. Robert Longfield  

Aussie Medley - Traditional/Steve Frackenpohl (Kendor) 

Barbara Allen - Arr. John Moss  

Barcarolle - Jacques Offenbach, Arr. Robert Longfield  

Barn Raising - John Moss 

Bedlam Boys - Traditional, Arr. Steven Frackenpohl  

Beethoven's Ninth - Ludwig van Beethoven, Arr. Paul Lavender 

Black Diamond - Robert Longfield  

Blue Iguana, The - Robert Longfield 

Bluegrass Country - Carold Nuñez

Boccherini Minuet - Luigi Boccherini, Arr. Robert Longfield 

Bowin' the Blues - Thomas May  

Bug's Ballroom - Halferty (Kendor) 

Carnival of the Animals - Saint-Saëns/Halferty (Kendor)

Carnival of Venice - Julius Benedict, Arr. Harvey S. Whistler, Herman Hummel 

Carol of the Bells - Traditional/Michael Hopkins (Kendor) 

Celtic Roots - Kenneth Baird  

Chinese Folk Fantasy - James Curnow  

Christmas Fiddlers in the Hall - Traditional/Halferty (Kendor)

Clash of the Triads! - Arr. Monday (Kendor) 

Concertino for Strings - John Cacavas  

Concerto for Triangle - Mike Hannickel  

Cornwall Christmas Tidings (God Rest Ye Merry Gentlemen) - Traditional/Frizzi (Kendor) 

Credo - Halferty (Kendor) 

Crianças Da Canoa (Canoe Children) - Traditional/Steven Frackenpohl (Kendor)

D String Boogie - Michael Sweeney  

Dance Noel (Il Est Né) - Traditional French Carol, Arr. John Leavitt  

Dance of the Hours (from La Gioconda) - Amilcare Ponchielli, Arr. Robert Longfield 

Dance Rhythmico - Jeff Frizzi  

Danse Bacchanale (from Samson et Dalila) - Camille Saint-Saëns, Arr. Jamin Hoffman  

Darkened Shadows - Reznicow (Kendor) 

Daylight Breaking - Monday (Kendor) 

Daystar - Reznicow (Kendor) 

Déjà Vu - Carold Nuñez  

Divertimento for String Orchestra (Mvt. I) - Jon Ward Bauman 

Domine Fili (from Gloria) - Vivaldi/Frackenpohl (Kendor) 

Dormouse Waltz - Stephen Bulla  

Escape from Black Licorice Forest - Frueh (Kendor) 

Excerpts from New World Symphony - Antonín Dvorák, Arr. Herman Hummel, Harvey S. Whistler

Falcon Rising - Gruneisen (Kendor) 

Fanfare for a Celebration - Robert Longfield

Fascination (Valse Tzigane) - F.D. Marchetti, Arr. Robert Longfield 

Fiddler's Hoedown - Robert Gillespie  

Fiesta for Strings - Keith Christopher

Finale from Symphony No. 7 - Beethoven/Monday (Kendor) 

Flower Duet from Lakmé, "Sous le dôme épais" - Delibes/Halferty (Kendor)

Folk Songs of Israel - Arr. Marsha Chushmir Shapiro  

Four Songs for Strings - Franz Schubert, Arr. Cliff Colnot  

Freedom Overture - Various/Caponegro (Kendor) 

Frog Prince, The - Hopkins (Kendor)

Funny Fiddlin' - Carold Nuñez 

G! I Like Echoes - Gruneisen (Kendor) 

Gesù Bambino - Pietro Yon, Frederick H. Martens, Arr. Lloyd Conley 

Gingersnaps - James Kazik

Git'er Done - Larry Moore 

Gloucestershire Wassail, The - Arr. Robert Longfield 

Goblin Boogie - Jeff Frizzi  

Gossec Gavotte - Gossec/Wang (Kendor)  

Great Wall, The - Kenneth Baird  

Greensleeves - Traditional/Caponegro (Kendor)

Gypsy Moon - Haferty (Kendor) 

Happy Farmer, The - Robert Schumann, Arr. Harvey S. Whistler, Herman Hummel

Haybaler Hoedown - Lloyd Conley  

Heroic Adventure - Kenneth Baird 

Hungarian Folk Dance - Arr. McAllister (Kendor)

Hungarian Rhapsody No. 2 - Franz Liszt, Arr. Jamin Hoffman  

If Thou Be Near (Bist Du Bee Mir) - Johann Sebastian Bach, G.H. Stolzel, Arr. Robert Longfield 

I'll Be Bach for Christmas - Arr. Hopkins (Kendor) 

Il Re Pastore - Arr. Monday (Kendor) 

Impresario Overture - Arr. Frackenpohl (Kendor) 

In An Ancient Castle - Halferty (Kendor) 

In the Bleak Midwinter - Gustav Holst, Arr. John Leavitt 

In the Hall of the Mountain King - Edvard Grieg, Arr. James Curnow 

Irish Baker, The (Angelina the Baker) - Robert Longfield 

Japanese Folk Fantasy - James Curnow 

Jigtastic - Arr. Frackenpohl (Kendor)

Jolly, Merry Christmas, A - John Leavitt  

Joyeux Noël - John Leavitt 

Kalinka (Russian Folk Song) - Ivan Larionov, Arr. Robert Longfield 

Knick Knock - Hopkins (Kendor) 

La Casa De Cuerdas (The House of Strings) - Frizzi (Kendor) 

La Donna e Mobile (from Rigoletto) - Giuseppe Verdi, Arr. Jamin Hoffman  

La Paloma (The White Dove) - Sebastian Yradier, Arr. Robert Longfield

Lascia Ch'io Pianga - Handel/Frost (Kendor) 

Legend of the Lotus - Halferty (Kendor)

Little Russian March (from Symphony No. 2) - Tchaikovsky, Arr. Robert Longfield  

Liza Jane - Amanda Franco (YourScore) 

Locus Iste - Anton Bruckner, Arr. Robert Longfield  

Ludwig's Dance Party - James Kazik 

Majestic March - Paul Lavender 

March and Canon - Tom May 

March No. 1 in D Major - Mozart/Caponegro (Kendor) 

Marriage of Figaro Overture - W.A. Mozart, Arr. Jamin Hoffman  

Memphis Two-Step - Strommen (Kendor) 

Menuetto (from Symphony Concertante) - W.A. Mozart, Arr. Harvey S. Whistler, Herman Hummel  

Mexican Folk Variations (Chiapanecas) - James Curnow 

Minuet (from Symphony No. 88) - Franz Joseph Haydn, Arr. Paul Lavender 

Misty Cavern - James Kazik 

Monkey's Dance (from The Fairy Queen Suite, No. 2) - Purcell/Frost (Kendor)

Moonlighting (based on Moonlight Sonata) - Beethoven/Monday (Kendor)

Mozart Symphony No. 40 (First Movement, K. 550) - Mozart/Caponegro (Kendor) 

Music for the Royal Fireworks (Selected Themes and Movements) - Handel/Caponegro (Kendor) 

My Horses Ain't Hungry - Lloyd Conley 

Mystic Dances - Jeff Frizzi 

New World Symphony (Symphony No. 9, Mvt. IV) - Dvořák/Monday (Kendor)

Nimrod (from Enigma Variations) - Edward Elgar, Arr. Lloyd Conley  

Nobles of the Sword - James Kazik

Off to the Races - Robert Gillespie 

Old Mac Fiddle - John Higgins 

One Winter Night (All is Calm, All is Bright) - John Moss 

Overture to The Magic Flute - W.A. Mozart, Arr. Jamin Hoffman 

Parade of the Wooden Soldiers - Lloyd Conley 

Partridge and the Pear, The - John Moss 

Phantom Castle - James Curnow

Play Ball! - Robert Gillespie 

Polonaise "Militaire" - Frederic Chopin, Arr. Robert Longfield 

Popcorn Prelude - Mike Hannickel 

Prairie Tune (Inner Mongolian folk song) - Arr. Wang (Kendor)

Prelude and Fugue in D Minor - J.S. Bach, John Leavitt 

Prelude Op. 3, No. 2 - Sergei Rachmaninoff, Arr. Robert Longfield 

Presto (from Symphony No. 1) - Mozart/Monday (Kendor)

Processional Prelude - G.F. Handel, Arr. Harvey S. Whistler, Herman Hummel 

Puccini Trilogy, A - Giacomo Puccini, Arr. Cliff Colnot  

Ravel Suite for Strings - Maurice Ravel, Arr. Cliff Colnot  

Red Balloon, The - James Curnow 

Rejoice and Be Merry (A Gallery Carol and In Dulci Jubilo) - Arr. McAllister (Kendor)

Revenge of the Double Bass - Joseph Reinagle, Arr. Michael Allen  

Rock Bottom Boogie - Robert Longfield

Rock on the Housetop - Brian Franco (YourScore) 

Romantic Etude, Op. 10 No. 3 - Frederic Chopin, Arr. Robert Longfield

Romanza from Horn Concerto No. 3, K447 - W.A. Mozart, Arr. Lauren Keiser  

Rondo - Ludwig van Beethoven, Arr. Harvey S. Whistler, Herman Hummel

Rose, A (Chorale Prelude on "Behold, a Rose is Blooming") - Johannes Brahms, Arr. Jon Ward Bauman  

Royal Fireworks Music - G.F. Handel, Arr. Michael Sweeney  

Sagebrush - James Curnow  

Salsa Fest! - Frueh (Kendor) 

Sanctus (from German Mass) - Franz Schubert, Arr. James Curnow  

Scarf Dance from Callirhoe - Cécile Chaminade, Arr. Robert Longfield 

Scene and Dance (from Swan Lake) - Tchaikovsky, Arr. Harvey S. Whistler, Herman Hummel 

Scherzo from Symphony No. 3 - Ludwig van Beethoven, Arr. Jamin Hoffman

Scherzo Pastiche - Keith Christopher 

Shadows Across The Moon - Caponegro (Kendor) 

Sharks of Seville, The - Arr. Monday (Kendor) 

Shenandoah - Arr. Michael Sweeney  

Shepherd's Carol, A - Arr. John Moss  

Silver Canoe, The - Gruneisen (Kendor) 

Simply Poppin' - Robert Gillespie  

Sleigh Bells Jingling - John Moss  

Snow Day Sleddin' - Stephen Bulla  

Solemn Processional (from Symphony No. 4) - Gustav Mahler, Arr. Jamin Hoffman  

Song of Peace (Lo Yisa Goy) - Traditional/Monday (Kendor) 

Sound the Bells of Christmas - James Curnow 

Sprinkles on Top! - Frueh (Kendor) 

St. Louis Blues - Handy/Lignon (Kendor) 

Sunshine - Traditional/Wang (Kendor)

Sweet Afton - John Leavitt  

Symphony No. 3 ("Eroica" - Mvt. 1 Excerpts) - Ludwig van Beethoven, Arr. Robert Longfield  

Symphony No. 5 (Allegro) - Ludwig van Beethoven, Arr. Jamin Hoffman

Symphony No. 5 - Scherzo - Ludwig van Beethoven, Arr. Jamin Hoffman  

Symphony No. 63 Finale (Presto) - Franz Josef Haydn, Arr. Jamin Hoffman

Tarakihi (Shouting Song) - Steven Frackenpohl 

Theme from Havanaise - Camille Sant-Saëns, Arr. Robert Longfield

Theme from First Symphony - Johannes Brahms, Arr. Harvey S. Whistler, Herman Hummel  

Theme from New World Symphony - Antonin Dvorák, Arr. Michael Allen 

Themes from Concerto in A Minor - Vivaldi/Frost (Kendor) 

Three-Minute Nutcracker, The - Tchaikovsky/Conley 

Toccata - Johann Pachelbel, Arr. Lloyd Conley 

Traditions of Christmas (Carols from Europe) - Stephen Bulla  

Treasure Quest - Thomas May 

Trout, The (Die Forelle, Movement IV) - Schubert/Caponegro (Kendor) 

Tumbleweed Blues - Frueh (Kendor) 

Turkey Season - Gruneisen (Kendor) 

Twilight Express - Monday (Kendor) 

Two Mozart Canons - W.A. Mozart, Arr. Jon Ward Bauman  

Viva Rossini (from The Barber of Seville) - Gioacchino Rossini, Arr. Lloyd Conley

Water is Wide, The - Bob Krogstad 

Wabash Cannon Ball, The - Robert Gillespie  

Waltz (from Coppelia) - Leo Deblies, Arr. Robert Longfield 

Warriors of the West - Brian Franco (YourScore)

We Forgot Our Bows! - Amanda Franco (YourScore) 

Wenceslas Takes a Sleigh Ride - James Curnow  

Whirlwind - James Curnow 

William Tell Overture - Gioacchino Rossini, Arr. Robert Gillespie

Ye Banks and Braes O' Bonnie Doon - Lloyd Conley 

 

Neil A. Kjos Music Company UIL PML Strings Package - $399 per year

Includes the following titles:

Grade 1

  • Chester - William Billings, Arr. John Llyod
  • Sonatine - Elliot Del Borgo
  • Fanfare for Strings - Doris Gazda
  • Two Diversions - William Hofeldt
  • Royal Processional - Ken Keuning
  • Apache - Carold Nunez
  • March Triumphant - Rusch, Arr. Spinosa
  • Roundelay in D - Richard Stephan
  • March Heroic - Elliot Del Borgo
  • March Jubilee - Kathy Cook
  • Dory's Waltz - Richard Stephan
  • Water Music Dances -G.F. Handel, Arr. Deborah Baker Monday
  • Rights of Conscience - Issachar Bates, Arr. Mark Hellem
  • The Red Lion - Jeremy Woolstenhulme
  • The Old Rocking Chair - Jeremy Woolstenhulme

Grade 2

  • Sarabande and March - G.F. Handel, Arr. Vernon Leidig
  • Simple Gifts - Trad., Arr. Marsha Chusmir Shapiro
  • Variations on a Ground - Marsha Chusmir Shapiro
  • Air and Dance - M.L. Daniels
  • Cello Rondo - M.L. Daniels
  • Spring Song - M.L. Daniels
  • Kingsbridge March - William Dyson
  • Appalachian Sunrise - Doris Gazda
  • Desert Chimes - Doris Gazda
  • An English Folksong - Trad., Arr. Terry McQuilkin
  • Salisbury Overture - Terry McQuilkin
  • Little Symphony - Carold Nunez
  • Midnight Tango - William Pordon
  • Dorchester Street Songs - William Pordon
  • Accents - Robert S. Frost
  • Tres Valses Poeticos - Enrique Granados, Arr. Terry McQuilkin
  • Prelude and Dance - Anne McGinty, Arr. Shirley Strohm Mullins
  • Painted Desert - Anne McGinty, Arr. Shirley Strohm Mullins
  • Crossing Pirates' Cove - Deborah Baker Monday
  • Dabbling in the Dew - Trad., Arr. Shirl Jae Atwell
  • Fanfare and Frippery, No. 2 - Richard Stephan
  • Lights on the Water - M.L. Daniels
  • Skip to My Lou - Trad., Arr. Richard Stephan
  • Sinfonia - Georg Philipp Teleman, Arr. Bob Mathews
  • The Olive Tree - Arlene C. Stein, Arr. Doris Gazda

Grade 3

  • Essay for Orchestra - Elliot Del Borgo
  • Centennial Overture - William Hofeldt
  • Valse Lyrique - William Himes
  • Old Ironside, Champion of the Seas - Jeremy Woolstenhulme
  • Bourrée - J.S. Bach, Arr. Muller/Fink
  • Three Miniatures for Strings - M.L. Daniels
  • Vanguard Overture - Richard Stephan
  • Modus a 4 - Shirl Jae Atwell
  • Symphony for Strings - Jeffrey Bishop
  • Theme and Variations - Curtis Bryant
  • Air and Dance - M.L. Daniels
  • Creekland Colors - William Dyson
  • Canzon and Fuga - Froberger, Arr. Kinderrnan/Frost
  • Dialogue - Robert S. Frost
  • Suite III in G Major (from "Water Music") - G.F. Handel, Arr. Gerald Anderson
  • Lullaby - William Hofeldt
  • Sunward Overture - William Hofeldt
  • The Gift - William Hofeldt
  • Celebration Suite - Joshua Missal
  • Kaleidoscope - Joshua Missal
  • Dance Suite - W.A. Mozart, Arr. Thor Johnson
  • Introspection - Carold Nunez
  • Trinal Contrasts - Harold W. Rusch, Arr. Frank Spinosa
  • Gymnopedie No. 1 - Erik Satie, Arr. Robert Klotman
  • Dance Diabolique - Jared Spears
  • Variations on a Well-Known Sea Chanty - Richard Stephan
  • Sonata in D Major - Giuseppe Tartini, Arr. Kirt Mosier
  • Allegro from Sonata No. 1 - Georg Philipp Telemann, Arr. Kirt Mosier
  • Mission Song (San Xavier del Bac) - Doris Gazda
  • American Gaelic - Shirl Jae Atwell
  • Fantasy on American Themes - Curtis Bryant
  • Song for Strings - John Edmondson, Arr. Shirley Strohm Mullins
  • Tres Valses Poéticos - Enrique Granados, Arr. Terry McQuilkin
  • An Irish Air - Trad., Arr. Terry McQuilkin
  • Traumerai - Robert Schumann, Arr. Bud Woodruff
  • Ahlan Sabaya Alfarah - Trad., Arr. Kenneth Sarch
  • The Dance of Iscariot - Kirt Mosier
  • String Chatter - M.L. Daniels
  • Small Overture - Bob Mathews
  • Japanese Folk Trilogy - Trad., Arr. Anne McGinty, Ed. Shirley Strohm Mullins
  • For the Star of County Down (The Gallagher Gal) - Trad., Arr. Deborah Baker Monday
  • A Scottish Journey - Miriam Overholt
  • Fanfare and Frippery, No. 2 - Richard Stephan
  • Andante and Alla Breve - Georg Philipp Telemann, Arr. Mark Hellem
  • Prelude and Fugue - Robert Schumann, Arr. Robert S. Frost
  • A Maid in Bedlam - Shirl Jae Atwell
  • Badinerie - Johann Sebastian Bach, Arr. Jeremy Woolstenhulme
  • Such Sweet Sorrow - Jeremy Woolstenhulme
  • The London Symphony - Jeremy Woolstenhulme
  • Allegro Giocoso - Johannes Brahms, Arr. Deborah Baker Monday
  • "Jupiter" from The Planets - Gustav Holst, Arr. Deborah Baker Monday

Grade 4

  • Overture - Hommann, Arr. Johnson/McCorkle
  • Choreo Primo - Matesky
  • Americana Rhapsody - Lennie Niehaus
  • Sinfonia in D - Joseph Bloulogne Chevalier de Saint-Georges, Arr. David Levenson
  • A Hectic Overture - John Lloyd
  • Toccata - Girolamo Frescobaldi, Arr. James Higgins
  • Chaper One - Carold Nunez
  • Arioso - Wilhelm Friedemann Bach, Arr. Gerhard Track
  • Suite for Strings - Jean Berger
  • Symphony for Strings - Jeffrey Bishop
  • Brevard Sketches - Elliot Del Borgo
  • Variations on an Appalachian Hymn - Trad., Arr. William Dyson
  • Suite III in G Major (from "Water Music") - George Frideric Handel, Arr. Gerard Anderson
  • Baltic Dance - Kirt Mosier
  • Sonata in D Major - Giuseppe Tartini
  • Convergence - Carold Nunez
  • Diversity - Carold Nunez
  • Suite for Strings - Carold Nunez
  • Bacchanale - Camille Saint-Saëns, Arr. Greg Porter
  • Fantasia on a 17th Century Tune - Richard Stephan
  • Drifen - Shirl Jae Atwell
  • Contra-Dance No. 1 - Ludwig van Beethoven, Arr. J. Frederick Müller
  • Bold Venture - M.L. Daniels
  • Night Beat - M.L. Daniels
  • Sanseneon - Robert S. Frost
  • The Enchanted Castle (from the Suite from the Middle Ages) - Alexander Glazunov, Arr. William Starr
  • The Barber of Seville - Gioachino Rossini, Arr. James McLeod
  • Rhythm Sticks - Shirl Jae Atwell 
  • An American Folk Symphony - Jeffrey Bishop
  • Girl with the Flaxen Hair - Claude Debussy, Arr. Deborah Baker Monday
  • Irish Fantasy - Miriam Overholt
  • Appalachian Folk Fantasy - Trad., Anne McGinty
  • American Reel - Kirt Mosier
  • Chant Formations - Deborah Baker Monday
  • A Kansas Caper - Richard Stephan

Grade 5

  • Choreo Primo - Matesky
  • Casus Belli - Andrew Boysen Jr.
  • Fanfare and Arrayment - M.L. Daniels
  • Music (from the Royal Fireworks Overture) - George Frideric Handel, Arr. Johnson
  • Symphonic Portrait - Lennie Niehaus
  • Prophet's Dance - Kirt Mosier
  • Overture - Mary Alice Rich
  • Reflexions - Carold Nunez
  • Interlude - M.L. Daniels
  • Illusions - Robert S. Frost
  • Meditation - Alexander Glazunov, Arr. Chuck Elledge
  • Nocturne - William Hofeldt
  • Time Piece - Steven Amundson
  • The Texians - Carold Nunez
  • Overture to the Wind - Kirt Mosier

Jazz Band Repertoire

MusicFirst is able to provide discounted pricing on Premium scores. Please contact your Education Manager for a detailed quote.

Afternoon in Paris - John Lewis, Arr. Mark Taylor 

Another Great Day - Mark Taylor 

Blue 'N' Moody - Michael Sweeney 

Blues Idol - Steve Allee 

Bone Talk - Mark Taylor 

Bossa de Cancun - Mike Steinel 

Bradley's Groove Shop - Mark Taylor 

Bubbert Goes West - Mike Steinel | $40.0

Bubbert in Love - Mike Steinel 

Café Rio - David Benoit, Arr. Mike Tomaro 

Deacon Jack's Gospel Shack - Paul Murtha

Dusk to Dawn (Solo Alto Sax Feature) - Mark Taylor 

Finya Wulo - Michael Philip Mossman

First Noel, The - Mark Taylor

Funky Monkey, The - Rick Stitzel 

J.B. Rides Again - Rick Stitzel 

Love Matters the Most - Mark Taylor 

Nova Bossa - Michael Philip Mossman 

Orangatango - Rick Stitzel 

Papiro - Michael Philip Mossman 

Roman Notes - John La Barbera

Rutabaga Ramble - Michael Sweeney

Side Slippin' - Rick Stitzel 

Six P.M. - David Benoit, Arr. Mark Taylor

Song for San Miguel - Mike Steinel

Steamsville - Mark Taylor 

Three Hip Mice - Steve Allee 

Touchdown Tony - Michael Sweeney 

Waltz for Patrice, A - Mark Taylor

 

Choral Repertoire

Neil A. Kjos Music Company UIL PML Choral Package - $199 per year

Includes the following titles:

Grade 1

  • I Love and Have My Love Regarded - Thomas Weelkes, Arr. John B. Haberlen
  • Afternoon on a Hill - Robert Keutz (SA)

Grade 2

  • All Ye Who Music Love - Baldassare Donato, Arr. Walter Robby (SATB)
  • Jamaica, Farewell! - Anon., Arr. Bradley Nelson (TTBB)
  • I Never Saw A Moor (from Three Choral Settings) - Boberg
  • Some Folks - Stephen Foster, Arr. Beatrice Krone & Max Krone (2-part)
  • I Have Touched the Face of God - Noel Goemanne (2-part, opt. solos)
  • Will There Really Be A Morning (from Three Choral Settings) - Boberg
  • I Lost a World the Other Day (from Three Choral Settings) - Boberg
  • Shenandoah - Trad., Arr. Laura Farnell (SA)

Grade 3

  • Sail the Waters, Beautiful Julieta - Trad., Arr. Gordon Hafso, Ed. John Haberlen (SATB)
  • Happy We! - G.F. Handel, Arr. Robert Hines (SATB)
  • Climbin' Up the Mountain - Anon., Arr. William Henry Smith (SATB)
  • Good News - Anon., Arr. William Henry Smith (SATB)
  • Walk Together Children - Anon., Arr. William Henry Smith (SATB)
  • A Red, Red Rose - Daniel Burton (SAB)
  • Je ne fus jamais si aise - Pierre Certon, Ed. Victoria Meredith (SAB)
  • Share...Dream - Dede Duson (SATB)
  • Ich brinn und bin entzundt gen dir - Hans Leo Hassler, Ed. Linda Anderson (SATB)
  • The Captain - Gordon Van Wormer (TTBB)
  • And You Are Not Alone - Dede Duson (SA)
  • Die Schwestern - Johannes Brahms, Ed. Linda Allen Anderson 
  • She Never Told Her Love - Joseph Haydn, Arr. Robert Hines 
  • Who Has Seen the Wind? - Robert Kreutz (SA)

Grade 4

  • Every time I Feel the Spirit - Trad., Arr. William Henry Smith, Ed. Max Krone (SATB)
  • Plenty Good Room - Trad., Arr. William Henry Smith, Ed. Max Krone
  • Song, Go On - Dede Duson, Arr. Sandra Chapman (SATB)
  • La Chaparrita - Trad., Arr. Vivian Tabbush (SATB)
  • The Rhodora (from Wildflowers) - Shirley Whitecotton (SATB)
  • Gedenk' Herr Jesu/Halleluja - J.S. Bach, Arr. Victoria Meredith (SATB)
  • A New Psalm - Dede Duson (SATB)
  • Ain't-a That Good News - Trad., Arr. William Dawson (SATB)
  • Soon-ah Will Be Done - Trad., Arr. William Dawson (SATB)
  • All Blessing, Honor, Thanks, and Praise - Trad., Morten Luvaas (TTBB)
  • She Moved Through the Fair - Trad., Arr. Timothy Takach (TTBB)
  • Wild, Beautiful, and Free - Dede Duson
  • Danny Boy - Trad., Arr. Dede Duson (SSAA)
  • Pal Pa Haugen - Trad., Arr. Bradley Ellingboe (SSA)
  • The Swallow - Nancy Telfer (SSAA)

Grade 5

  • A Sense of Kinship - Dede Duson 
  • Man's Spirit - Dede Duson (SATB)
  • The Air is Moving - Dede Duson (SSATBB)
  • Candomblé - Oscar Escalada (SATB)
  • Chantez Noel - Peter Matthews, Arr. Claude Bernard (SATB)
  • Lautrier Priay de Danser - Guillaume Costeley, Arr. John Haberlen (SATB)
  • A Walk with Me - Dede Duson (SATB)
  • Loch Lomond - Trad., Arr. Dede Duson (TTBB)
  • Ave Maria - Noel Goemanne (TTBB)
  • From Heav'n Above - Luther, Arr. Dede Duson (TBB)
  • Loch Lomond - Trad., Arr. Michael Hanawalt (TTBB)
  • Barb'ra Allen - Trad., Arr. Jameson Marvin (TTBB)
  • Let the Bullgine Run - Trad., Arr. Alice Parker (TTBB)
  • Psalm 23 - Dede Duson 
  • Didn' My Lord Deliver Daniel? - Trad., Arr. Jennifer Alsup King (SSAA)